Spotkanie koordynatorów projektu Fashion&Tradition w Hiszpanii

Realizacja projektu "Moda i Tradycja" (Fashion&Tradition) rozpoczęła się spotkaniem koordynatorów ze szkół partnerskich w Vall D’Alba w Hiszpanii między 27-29 stycznia 2010 r. Na spotkaniu nastąpiła prezentacja szkół i krajów w obecności uczniów szkoły goszczącej.
W drodze burzliwych i twórczych dyskusji koordynatorzy ustalili plan terminów kolejnych spotkań i realizowanych na nich zagadnień, widoczny poniżej:
- spotkanie drugie – Anglia – temat: strój narodowy – marzec 2010
- spotkanie trzecie – Polska – temat: Strój ludzi władzy – maj 2010
- spotkanie czwarte – Włochy – temat: subkultury i stroje regionalne – grudzień 2010
- spotkanie piąte – Grecja – temat: strój i obrzędy ślubne, strój sportowca i kibica wybranej dyscypliny – marzec 2011
- spotkanie szóste – Turcja – temat: taniec narodowy – historia i znaczenie – maj 2011
Pomimo że wizyta w Hiszpanii wypadła w styczniu, nie spodziewaliśmy się opadów śniegu. Ten dyskomfort zrekompensowała nam jednak wizyta w winnicy w Vilafames, gdzie degustowaliśmy szlachetne hiszpańskie wina regionalne. Gospodarze zabrali nas do typowego dla ich tradycji kulinarnych baru „Tapas”. Niezwykła atmosfera tego miejsca jednych z gości przeraziła (Brytyjczyków), a innych oczarowała, np. nas. Niezwykłość ta polegała na ogromnej liczbie biesiadników, którzy w swobodnych pozycjach, mimo ścisku, raczyli się tapas, żywiołowo dyskutowali, jednym słowem świetnie się bawili. Tak wyobrażaliśmy sobie gorący hiszpański temperament.
Zwiedziliśmy także miasto Castellon i muzeum Bellas Artes. Przed odlotem udało nam się dosłownie skoczyć na najbardziej znaną ulicę Barcelony La Rambla oraz obejrzeć wciąż budowaną katedrę la Sagrada Familia.
 

Ula Balińska - koordynator projektu i nauczyciel j. angielskiego