• Logo - autor: Honorata Kośka
    Logo - autor: Honorata Kośka

SPOTKANIE PROJEKTOWE "MODA i TRADYCJA" STROJE i TAŃCE REGIONALNE NUNEATON 22-26 marca 2010.

Z naszej szkoły w spotkaniu uczestniczyli: nauczyciele Urszula Balińska, Zofia Markowska oraz uczniowie Marta Janicka i Dariusz Rubio, którzy wylecieli do Londynu 22 marca i dalej minibusem do miasteczka Nuneaton, leżącego blisko Birmingham. We wtorek 23 marca wszystkie delegacje szkół biorących udział w projekcie spotkały się w szkole King Edward VI College, gdzie zaprezentowały swoje szkoły i regiony (jest to stały punkt każdego spotkania) i odpowiadały na pytania publiczności.

Po południu, w czasie gdy uczniowie przygotowywali się pod okiem fachowców do pokazu strojów i tańców regionalnych, nauczyciele wybrali logo projektu. TO WŁAŚNIE NASZE LOGO ZAPROJEKTOWANE PRZEZ HONORATĘ KOŚKA Z KLASY IIA WYGRAŁO!

W środę 24 marca odwiedziliśmy Stratford-upon-Avon; to urocze miasteczko, nierozerwalnie związane z Shakespeare'm, obejrzeliśmy z pięterka turystycznego double-decker'a. Dodatkowo mogliśmy posłuchać o tym miejscu z audio-przewodnika. Po przejażdżce mieliśmy czas wolny, aby dokładniej przyjrzeć się uliczkom, budynkom, ludziom.

 Wieczorem w Nuneaton Arts Centre wzięliśmy udział w 2-godzinnej uroczystości wręczenia nagród wyróżniającym się uczniom - Spotlight. Oprócz przemówień nauczycieli, w Spotlight zaprezentowali swoje umiejętności formacje taneczne (m.in. taniec irlandzki) i muzycy (kompozycje własne, piosenki Beatlesów czy arie operowe). Część druga uroczystości rozpoczęła się od występu uczniów z grupy Comenius, jednak problemy techniczne pomieszały szyki organizatorów i ze wszystkich delegacji tylko Darkowi i Marcie udało się zaprezentować strój krakowski we fragmencie Krakowiaka.

Ostatni dzień pobytu to spotkanie z historykiem John'em Burton'em, który podczas prezentacji slajdów opowiedział pokrótce historię Nuneaton. Następnie pojechaliśmy śladami pisarki George Eliot urodzonej w Nuneaton. Odwiedziliśmy kościół Astley, o którym George Eliot pisała w swojej pierwszej książce "Scenes of Clerical Life" oraz Griff House gdzie się urodziła. Po południu zwiedziliśmy gotycką katedrę w Coventry z XIV/XV wieku, która została zniszczona 14 listopada 1940 w wyniku nalotu i stała się sławna jako symbol niemieckich nalotów na Anglię w czasie II wojny światowej. W latach 50. XX wieku wybudowano obok nową katedrę (św. Michała), podczas gdy stara katedra została przekształcona w pomnik.

 I nadszedł piątek, najpierw minibusem do Londynu (i szybki rzut oka na Oxford street, spacer nad Tamizą do budynków Parlamentu i Big Bena, wizyta na Trafalgar square) a potem British Airways do Warszawy. Mieliśmy szczęście, że dolecieliśmy do celu, bo linie brytyjskie szykowały kolejny strajk ;)

Wszyscy, którzy wzięliśmy udział w spotkaniu w Nuneaton, czyli nauczyciele Urszula Balińska i Zofia Markowska oraz uczniowie z 3b Marta Janicka i Dariusz Rubio uważamy, że było ono bardzo interesujące i sprawnie zorganizowane. I mamy nadzieję, że spotkanie w Milanówku między 3 a 7 maja będzie równie udane, a może i lepsze. Już wkrótce podamy plan tego spotkania. Osoby chętne do pomocy w organizacji prosimy o zgłaszanie się do Urszuli Balińskiej.

Prace nad międzynarodowym projektem "Moda i Tradycja" ruszyły pełną parą. Dla przypomnienia podam kraje, które biorą udział w projekcie: Włochy (główny koordynator projektu), Polska, Hiszpania, Wielka Brytania, Grecja i Turcja.

Autor:Zofia Markowska